Gönderen Konu: ELON MUSK  (Okunma sayısı 768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 19, 2017, 06:39:40 ÖS
Okunma sayısı 768 defa

1işyap

  • *****
  • Information
  • Jr. Member
  • Administrator
  • İleti: 81
     Elon Musk  1971 yılında iç savaşların ayrılıkçı hareketlerin tam ortasında Güney Afrika'da doğmuş ve o yokluğun içinde kendi kendine bulunduğu çevrede ne varsa ayırt etmeden öğrenmeye çalışmış bir adam.  Kendi imkanlarıyla öğrendiği yazılım bilgisiyle henüz 12 yaşında tasarladığı oyunu 500 usd ye satan  Elon Musk  il ticari başarısını elde etmiş.
     Burada ilginç olan   Elon Musk  , öğrenme açlığını çok küçük yaşlardan itibaren gidermeye çalışmış ve hiç doymadan sürekli sonsuz bir bilgi kapasitesi varmış gibi doldurmuş.
     Orta öğrenimini Bryanston High School’da tamamladıktan sonra Pretoria Boys High School’a başladı ve buradan mezun oldu. Üniversite eğitimi için önce Kanada'ya taşındı ve 1992 senesinde Queen’s University’de iki yıl eğitim aldı. Buradaki eğitiminden sonra University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrılıp Amerika'ya geçiş yaptı.
     The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans diplomasının yanı sıra University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması aldı.
      Doktora yapmak için Silikon Vadisi bölgesine taşındıysa da doktorasını yarıda bırakarak, insanlığın çözülmesi gerektiği sorunları olduğunu düşündüğü üç konu üzerine yoğunlaşmaya başladı; Temiz hava, İnternet ve Uzay.

      Bu üç konu üzerine yoğunlaşmak isteyen Musk, 95 senesinde yüksek lisansını bırakarak kardeşi ile birlikte yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak istiyordu.

1999 senesinde ise, Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

Aynı sene Musk, çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans altyapısı X.com’u kurdu. Ertesi sene X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine kattı ve PayPal’ı oluşturdu.

2002 senesinin Ekim ayında ise PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

     
  Musk okumanın ve kendini sürekli geliştirmenin her yaşta öğrenme azminin insan başarısında ne kadar önemli olduğunun en iyi kanıtı.
There are no comments for this topic. Do you want to be the first?